Teachers

Venerable Bhante Balangoda Dhammananda Thero is a dhamma and meditation teacher from Sri Lanka.

Venerable Bhante Neminda
is a dhamma and meditation teacher from Myanmar (Burma) and PhD student and lecturer at Mahachulalongkornrajavidyalaya University.

Venerable Dr. Suman Barua
 
is a Buddhist monk from Bangladeshi, volunteer teacher and assistant in Youth Buddhist Summer Camps, during 2018.

Bhante Satimanta
became a novice monk in 1992 under Most Ven. Madihe Pannaseeha Mahanayaka Thera (great chief) and Most Ven. Ampitiye Sri Rahula Maha Thera at Sri Vajiragnana Dharmayathanaya (Bhikkhu Training Center) at Maharagama, Sri Lanka. He got his higher ordination in 1997. He started his religious life as a forest monk at Vajirarama forest solitude, Kandy. Later on, he moved to Maharagama for his studies. While studying he started learning alternative Therapies as a hobby. He is a Doctor of Acupuncture and Homeopathy and an energy healer.

At present, he has completed the following areas of studies:
Royal Pandit Degree, B.A. Degree at Buddhist and Pali University, Master’s Degree, Tripitakacharya Degree (Teacher of Buddhist scriptures) with the 1st prize,
Doctor of Acupuncture and Homeopathy diploma under Professor Dr Sir Anton Jayasooriya at Colombo South Teaching Hospital. He has also practised several Healing methods including “Advance Pranic Healing and Celtic Energy Healing”.
At the moment he is doing his social service with the Helsingborg Buddhist Association in Sweden. 

Venerable Vimala
on Birmast pärit Dhamma õpetaja ja meditatsiooni meister ning Mahachulalongkornrajavidyalaya ülikooli doktorant. Auväärne Vimala on kutsutud 2019 aasta suveks Eestisse õpetama Abhidhammat, dhammat ning juhendama meditatsioonikursuseid.Venerable Wajira on Sri Lankalt pärit dhamma õpetaja ja Peradenya ülikooli lektor. Aastal 2017 suvel külastas ta Eestit ning andis Eesti Theravaada Sangha ja WDS Aegna Mõtlus- ja Arenduskeskuse koostöös korraldatud suttaõppe loengusarja "Mida Buddha tehelikult õpetas?" raames edasi Buddha autentset õpetust ning juhendas meditatsioonigruppe. Ta on lubanud tulla Eestisse ka 2018 aastal, õpetama dhammat ja paali keelt.

Venerable Mahaboonlert on Taist pärit meditatsiooni õpetaja ja Mahachulalongkornrajavidyalaya ülikooli lektor. Aastal 2016 külastas Auväärne Mahaboonlert Eesti Theravaada Sangha (Buddhavacana) poolt korraldatud Tipiṭaka konverentsi raames Eestit ja juhendas vipassanā meditatsiooni praktikat.


Venerable Piyaratana Walmoruwe on Sri Lankalt pärit Mahachulalongkornrajavidyalaya ülikooli lektor. Aastal 2016 külastas Auväärne Piyaratana Eesti Theravaada Sangha (Buddhavacana) poolt korraldatud Tipiṭaka konverentsi raames Eestit ja juhendas kõndmõtluse praktikat.


Venerable Ṭhitañāṇo
on ainuke eestlasest ordineeritud Buddha munk. Ta on Mahachulalongkornrajavidyalaya ülikooli lektor ning WDS Aegna Mõtlus- ja Arenduskeskuse asutaja ja juht. Suviti õpetab Auväärne samas keskuses dhammat ja meditatsiooni ning muul ajal resideerub Tai Kuningriigis, Wat Hatai Naresh templis.
Eesti theravaada sangha estonian theravada sangha andrus kahn thitanano bhikkhu Ṭhitañāṇo bhikkhu Head of Estonian Sangha